نشتیفان شهر آسبادها

علمی - آزموزشی

معرفی اجمالی شهر نشتیفان

معرفی اجمالی شهر نشتیفان

روستای نشتیفان در سال 1383 هـ . ش به شهر ارتقاء یافت و هم اکنون جزء شهرهای تازه تاسیس در شهرستان خواف است که بافت سنتی و قدیمی آن در حال از بین رفتن است.

 

 برای دیدن بقیه مطالب روی ادامه مطلب کلید فرمایید .


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٥:٢٠ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

اقتصاد و دامپروری و کشاورزی و نهادهای اجتماعی و صنایع دستی و محصولات و نهالات نش

اقتصاد و دامپروری و کشاورزی و نهادهای اجتماعی و صنایع دستی و محصولات و نهالات نشتیفان :

منابع عمده درآمددر روستا ها و شهرهای کوچک ایران از چهار طریق می باشد :

1) زراعت     2) باغداری                         

3) دامداری و دامپروری و پرورش طیور                   4) صنایع دستی

منابع درآمد در نشتیفان بر پایه باغداری ، زراعت ، دامپروری ، حمل و نقل کالا ، تجارت و پرورش طیور و کارگری است .

کشاورزی

کشاورزی به مجموعه فعالیت هایی زراعی ، باغداری ، جنگلداری ، پرورش عسل ، ماهی ، طیور و کرم ابریشم اطلاق می شود .

پیشنهاد میکنم حتما به ادامه مطلب رفته و از مطالب مفید موضوع های ذکر شده دیدن فرمایید :


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٥:۱۱ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی و ریخت شناسی و میزان جمعیت و وضع اشتغال نشتیفان:

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی و ریخت شناسی و میزان جمعیت و وضع اشتغال نشتیفان:

نشتیفان با طول جغرافیایی َ10 و 60 و عرض جغرافیایی َ26 و 24 در فاصله 20 کیلومتری شهرستان خواف در حاشیه اراضی پست که به کویر منتهی می شود در شیب ملایم یکی از آبرفتهای رود کال شور قرار دارد .

از شمال به کوههای باخرز و از جنوب به روستاب بیاس آباد ، محمد آباد ، بهدادین و از شرق به روستای برآباد و شهر سنگان و از غرب به اراضی کلاته ها منتهی می شود .

محدوده قانونی آن بر اساس نقشه ترسیمی 8/14239 هکتار ، مساحت منابع آن 05/138339 هکتار و بقیه آن به میزان 742/400 مستثنیات قانونی می باشد .

فاصله نشتیفان از مرکز استان km 317 و فاصله آن تا مرز افغانستان km 30 است .

جاده تربت حیدریه – تایباد از فاصله 4 کیلومتری شمال نشتیفان می گذرد .

در سه راهی نشتیفان جاده قاین از آن جدا می شود . منطقه مسکونی روستا در 3 تا 4 کیلومتری این جاده قرار دارد و این تنها جاده آسفالته ی است که از کنار نشتیفان می گذرد و در واقع راه ورودی آسفالت روستا است .

 

 پیشنهاد میکنم حتما به ادامه مطلب رفته و از مطالب مفید وب درباره موضوع های ذکر شده دیدن فرمایید :


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٥:٠٢ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

وجه تسمیه نشتیفان:

وجه تسمیه :

وجه تسمیه نشتیفان به علت شدت بادهای موسمی در این روستا است و لااقل شش قرن است که به این نام خوانده می شود و چون در معرض طوفان های بسیار شدید بوده و در ابتدا به آن « نیش طوفان » و کمی بعد « نشتیفان » و هم اکنون نشتیفان می گویند .

همچنین یکی دیگر از علل این نامگذاری بعلت آسیاب های بادی فراوانی است که در آن وجود دارد که به فرم وفن ویژه ای ساخته شده است که مطئناً از ابتکارات صنعتی همین مردم می باشد . آسیاب های موجود که نمودار کامل یک صنعت ناوابسته این دیار می باشند دارای قدمتی دیرینه است . حداقل مردهای کهن سال این شهر یاد نمی دهند که این آسیابها در زمان آنان ساخته شده باشد و صاحبان آنها اظهار می دارند که از طریق ارث از پدرانشان مالک آن ها شده اند .

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٥:٠۱ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

منابع آبی نشتیفان :

منابع آبی نشتیفان :

با توجه به این موضوع که شهر نشتیفان بر روی دشت خواف واقع شده است ، بنابراین منابع آبی آن از این دشت تأمین می شود . منابع آبی شامل دو بخش هستند :

برای ادامه مطالب روی ادامه مطلب کلیک فرمایید .


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٥٦ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

بافت شهر :نشتیفان

بافت شهر :

قبل از این که نشتیفان رسماٌ به عنوان یک شهر محسوب شود دارای بافت شهری کوچک بوده است و دارای بعضی از خصوصیات شهری بوده است به خصوص وجود آس بادها به عنوان آثار باستانی که باعث توسعه شهر نشتیفان شده است . نشتیفان دارای --- خیابان اصلی و آسفالته بود که یکی از آنها خیابان --- و دیگری ---- می باشد . که مهمترین مراکز تجاری و خدماتی و خانه های متراکم و مغازه ها در دو طرف این خیابان گسترش یافته اند . اکثر خانه های نشتیفان از خشت و گل و چوب است و تعداد کمی از خانه ها از آجر و تیر آهن ساخته شده اند. خیابان فرعی دیگر نشتیفان ، خیابان ---- فعلی بود که از میدان مرکزی شروع و به طرف ----- کشیده شده بود . به تدریج شهر نشتیفان توسعه یافت و به علت واقع شدن در مرکز دهستان و برخورداری از امکانات رفاهی ، خدماتی ، اداری ، آموزشی ، درمانی ، شرکت تعاونی ، بانکها و استقرار ادارات و نهادهای انقلابی و افزایش امکانات رفاهی مثل گاز و آب لوله کشی ، داروخانه ، اداره برق ، آموزش و پرورش و مخابرات و اداره پست و . . . باعث گسترش سریع این شهر شد و در سال 1383 رسماٌ به عنوان شهر محسوب شد و شهرداری فعالیت خود را از همین سال آغاز کرد و اکنون نشتیفان بافت یک شهر در حال توسعه را دارد . خیابانها ، ساختمانها و مراکز اداری و شکل و سیمای شهر در حال تغییر و تحول است . در نقشه قدیمی شهر ، شهر دارای کوچه های باریک و نامنظم بوده که در حال حاضر در دست بازسازی و تعریض می باشد . نقشه بافت جدید شهر که در قسمت شمال و شرق شهر در حال شکل گیری است به صورت شطرنجی می باشد .

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٥٤ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

علت وجودی شهر نشتیفان

علت وجودی شهر :

موضوع اساسی در مطالعات جغرافیایی شهری ، توجه خاص به علت وجودی شهرهاست . در شناخت علت وجودی شهرها باید به عوامل زیر توجه نمود . 1‌‌ـ عوامل اقتصادی و فرهنگی که شامل : الف) انقلابات و تحولات کشاورزی ، صنعتی و تجاری ب) امکانات اجتماعی ، دانشگاهی و هنری 2 ـ عوامل جغرافیایی که شامل : الف) موقعیت دفاعی ، گذرگاه های کوهستانی ، بنادر بارگیری و باراندازی ب) دسترسی به منابع آب و مواد غذایی ، موقعیت محلی از جهت راههای حمل و نقل و تقاطع آنها ج) دسترسی به منابع و ذخایر معدنی ، الوارهای جنگلی ، مصالح ساختمانی د) مجاورت با نیروگاه های برق ، بازار ، جوامع و کانون های سیاسی

بنابراین در ایجاد شهر یک عامل به تنهایی نمی تواند مؤثر باشد بلکه مجموعه ای از عوامل دخالت دارند و در مورد شهر نشتیفان نیز چنین است و علت وجودی شهر نشتیفان به خاطر عوامل زیر می باشد : الف) عوامل اقتصادی و فرهنگی : 1 ـ مرکز دهستان بودن باعث استقرار امکانات خدماتی ادارات و نهادها در این شهر شده است 2 ـ وجود امکانات بهداشتی و درمانی ، رفاهی و خدماتی 3 ـ افزایش مهاجرت و افزایش رشد جمعیت

ب ) عوامل جغرافیایی : 1 ـ قرار گرفتن در دشت وسیع و حاصل خیز 2 ـ برخورداری از منابع آب و خاک مستعد کشاورزی 3 ـ قرار گرفتن در مسیر راه خواف به سنگان که باعث تسهیل در امر حمل و نقل و جابجایی کالا و خدمات و نیروی انسانی شده است .

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٥٠ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

حقایقی شگفت آور در مورد نشستن !

انسان امروزی بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ می نشیند. این موضوع مشکلاتی را در زندگی روزمره موجب می شود که نیاکان ما تاکنون تجربه نکرده بودند. تا جایی که هرگز فرصت نکرده ایم به این حقیقت بیندیشیم که نشستن طولانی، خطر مرگ را تا ۴۰% افزایش میدهد!

این اینفوگرافیک حقایقی شگفت آور از آسیب های نشستن‌های طولانی مدت را به ما می‌آموزد. امید که درس بگیریم و با بهترین روش ها پای حقمان که ایستادن است بایستیم !

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٤٧ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

سیستم آسباد
                              سیستم آسباد نشتیفان

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٤٥ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

آسبادهای نشتیفان در انتظار ثبت جهانی

سبادهای نشتیفان در انتظار ثبت جهانی

جام جم آنلاین: مقدمات ثبت جهانی آسیاب های بادی شهرنشتیفان در خواف فراهم شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مجموعه آسیاب های بادی نشتیفان در خواف، که در گویش محلی به آنها آس باد گفته می شود، از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوب بازمانده از دوره صفویه هستند و چرخش این آس باد ها تنها به وزش باد قوی، مداوم و شبانه روزی 120 روزه سیستان بستگی دارد که در مناطق مختلف خراسان، به ویژه از خواف تا نهبندان می وزد و با حرکت دادن پره های چوبی این آس بادها، باعث انتقال نیرو به سنگ و آرد شدن گندم ها می شود.


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٤۳ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

طرح دهلیز بادی نشتیفان
استاندار خراسان رضوی از بهره برداری دو طرح بزرگ نیروگاه بادی در این استان تا دو سال آینده خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد جواد محمدی زاده روز گذشته نوزدهم بهمن ماه در نخستین اجلاس بین المللی "آب برای همه" گفت: اعتبار این دو طرح از محل صندوق ذخیره ارزی کشور تامین می شود. وی ادامه داد: طرح دهلیز بادی نشتیفان و توسعه نیروگاه بادی بینالود از جمله این طرح ها است. استاندار خراسان رضوی با اشاره به بهره برداری از فاز اول طرح نیروگاه بادی بینالود نیشابور تصریح کرد: هم اکنون منابع انرژی های پاک بسیاری در سطح این استان اعم از بادی و خورشیدی قابل استحصال است. وی احداث این نیروگاه ها را باعث تخریب نکردن محیط زیست از سوی انسان دانست و تاکید کرد: تبدیل نیروگاه های گازی استان به نیروگاه های سیکل ترکیبی از برنامه های آتی مسئولان این استان است. محمدی زاده خاطرنشان کرد: دولت نهم در این خصوص اعتبارات و وقت مناسبی را اختصاص داده است./ز

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٤۱ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

اوقات فراغت در نشتیفان

اوقات فراغت در نشتیفان

 اوقات فراغت در نشتیفان هنوز سازماندهی نیافته است . آن چه می توان گفت این است که کودکان در وقت فراغت که همان تعطیلات تابستانی است به مکتب می روند و به یادگیری قرآن می پردازند . برنامه ریزی این مکتب خانه ها از طرف روحانیت که همان تعطیلات تابستانی است به مکتب می روند و به یادگیری قرآن می پردازند . برنامه ریزی این مکتب خانه ها از طرف روحانیت که همان نهاد مذهب است انجام می شود . نوجوانان و جوانان به فعالیت های ورزشی که بیشتر همان بازی فوتبال است می پردازند . میان سالان هم در وقت بیکاری در جاهای خاصی جمع می شوند و به گفتگو با هم و نوعی بازی شبیه شطرنج می پردازند . زنان خانه دار هم تنها وسیله ای که برای گذراندن وقت فراغت دارند تلویزیون است . واعقیت این است که در نشتیفان وقت فراغت به معنی واقعی آن وجود نداشته تا احساس نیاز به برنامه ریزی برای گذراندن آن بشود و نهادی به نام نهاد اوقات فراغت بوجود آید . البته به تازگی به انواع بازی های رایانه ای و عروسکی و وسایل نمایش فیلم نقش اساسی در گذراندن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان دارد .

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ۳:٤٥ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

مزارها وبزرگان ناشناخته نشتیفان
 
با توجه به گفته های مردم ، شهر نشتیفان 44 پیر یا مزار داشته است که در این مزارها اشخاص بزرگی دفن هستند و مردم نشتیفان برای آن ها احترام خاصی قائل هستند و اعتقادانی نیز دارند . علاوه بر مردم شهر نشتیفان از روستاهای همجوار مثل برآباد ، قاسم آباد و مخصوصاً سنگان نیز مردم برای زیارت این افراد بزرگ می آمدند و زنان نیز شب جمعه بر سر مزارها می رفتند  و اگر مشکل یا دردی داشتند از خداوند می خواستند که به واسطه این بزرگان آنها را شفا بخشد . و گره از کارآنها باز کند . به منظور این کار یک پارچه به هر رنگی که باشد ولی بیشتر رنگهای سبز و سفید و قرمز را بر یکی از سنگهای مزار گره می زنند و اگر مشکل آنها حل می شد آن پارچه ها را باز می کردند و نذری می داند و همچنین در بین مردم روستاهای اطراف و خود شهر نشتیفان بسیار معروف است که اگر بدن کسی زگیل داشته باشد خود شخص مقداری گل را به صورت گلوله درآورد و بعد این گلوله را کنار مزار قرار دهد و هر وقت که این گلوله ها خشک شوند زگیل ها نیز در بدن فرد از بین می رود . اما از 44  پیر یا مزاری وجود داشته تعداد زیادی از آنها به منظور ساختن منزل و زمین کشاورزی از بین رفته اند و ما تعدادی از این مزارها را که هم اکنون وجود دارند با آدرس محل هر یک ذکر می کنیم 
برای دیدن بقیه مطالب به ادامه مطلب بروید .

ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ۳:٢٤ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

 

همچنین منابع زیادی سیستان را محل اولیه آسیاب بادی ها می دانند. از توجه و تامل در واژه آس می توان به تاریخچه آسیاب بادی ها پی برد. آس به معنی دانه ریز سنگ است. در فرهنگ معین درباره آس چنین آمده است: دو سنگ گرد و مسطح بر هم نهاده و سنگ زیرین در میان میلی آهنین و جزء آن از سوراخ میان سنگ زیرین در گذشته و سنگ فوقانی به قوت دست آدمی یا باد یا آب و یا برق و یا بخار چرخه و حبوب و جزء آن را خرد کند و آرد سازد.


ادامه مطلب

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ۳:۱٩ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

 

نشتیفان (Nashtifan) یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در شرق ایران است. شهر نشتیفان  در ۱۸ کیلومتری شهرستان خواف و درحاشیه جاده قاین در ۳کیلومتری جاده تایباد تربت حیدریه و ۸ کیلومتری جنوب غربی سنگان واقع شده‌است.

نشتیفان در استان خراسان رضوی و در جنوب شرقی شهرستان خواف وجود دارد و بالغ بر ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر یکی از مراکز تولید عمده نهال در منطقه و حتی در سطح کشور می‌باشد.

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ۳:٠۸ ‎ب.ظ ] [ mobin shahamat ]

[ نظرات () ]

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا
کاربر گرامی
با سلام و احترام
پیوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنویسان فارسی خوش آمد میگوییم.
شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با خدمات سایت به آدرس های زیر مراجعه کنید:


http://help.persianblog.ir برای راهنمایی و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سایت برای اطلاع از
http://fans.persianblog.ir برای همکاری داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامی و لینک وبلاگ های تیم مدیران سایت
در صورت بروز هر گونه مشکل در استفاده از خدمات سایت میتوانید با پست الکترونیکی :
support[at]persianblog.ir
و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الکترونیکی
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرمایید.
همچنین پیشنهاد میکنیم با عضویت در جامعه مجازی مای پردیس از خدمات این سایت ارزشمند استفاده کنید:
http://mypardis.com

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ۱:٥٥ ‎ب.ظ ] [ پرشین بلاگ ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه