نشتیفان شهر آسبادها

علمی - آزموزشی

آسبادهای نشتیفان در انتظار ثبت جهانی

سبادهای نشتیفان در انتظار ثبت جهانی

جام جم آنلاین: مقدمات ثبت جهانی آسیاب های بادی شهرنشتیفان در خواف فراهم شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، مجموعه آسیاب های بادی نشتیفان در خواف، که در گویش محلی به آنها آس باد گفته می شود، از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوب بازمانده از دوره صفویه هستند و چرخش این آس باد ها تنها به وزش باد قوی، مداوم و شبانه روزی 120 روزه سیستان بستگی دارد که در مناطق مختلف خراسان، به ویژه از خواف تا نهبندان می وزد و با حرکت دادن پره های چوبی این آس بادها، باعث انتقال نیرو به سنگ و آرد شدن گندم ها می شود.


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مقدمات ثبت این آس بادها در فهرست آثار جهانی، شامل مقاوم سازی و مرمت بخش های آسیب دیده این آس بادها و سایر اقدامات حفاظتی از این آثار انجام و با نهادهای مسئول نیز در این باره نامه نگاری شده است.

محسن لشگری با اشاره به رونق گذشته آس بادها به علت وجود بادهایی با سرعت زیاد در منطقه گفت: در حال حاضر هم صدای چرخ برخی از آس بادها به گوش می رسد که مستند نگاری و احیا دوباره آن ها می تواند باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی شود.

لشگری، نمایش هنر اصیل ایرانی در مهار و استفاده بهینه از باد را به عنوان توانمندی کم نظیر ایرانیان، از علل شایستگی آس بادها برای ثبت در فهرست آثار جهانی توصیف کرد.

او افزود: علاوه بر حدود 40 آس باد موجود در منطقه نشتیفان، در مناطقی از قبیل سنگان، برآباد، خرگرد نیز آس بادهایی وجود دارد.

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٥ ] [ ٤:٤۳ ‎ب.ظ ] [ Mobin Shahamat ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه