نشتیفان شهر آسبادها

علمی - آزموزشی

زمین لرزه در خوف و بخش های تابعه

زمین لرزه در خواف و بخش های تابعه

این زمین لرزه ساعت 2و 31 دقیقه و 26 ثانیه  در روز دوشنبه مورخه 91/4/12با شدت5/4 ریشتر  و با تعداد 3 پس لرزه درجنوب غرب شهر خواف روی داد مرکز همه این پس لرزه ها 11 تا 15 کیلومتری غرب نشتیفان (منطقه کلاته ها) گزارش شد. خوشبختانه این زلزله هیچ خسارت جانی نداشت . زلزله خواف در شهرستان های اطراف ازجمله تربت حیدریه و گناباد هم احساس شد. بسیاری از مردم به دلیل احتمال ادامه زمین لرزه ها از ورود به خانه های خود می ترسند و در پارک های شهر سکنی گزیده اند تا اطلاعات دقیق و مطمئنی از زمین لرزه ها بدست بیاورند.

زلزله در خواف به دو اثر تاریخی مسجد ملک زوزن و تعدادی از آسبادهای نشتیفان خسارت وارد کرد :

 عبدالعلی جغتایی فرماندار خواف گفت: گزارش های اولیه کارشناسان نشان می دهد که به دلیل بزرگی زلزله خسارت هایی به دو مورد از آثار تاریخی این شهرستان وارد شده است. رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خواف در همین راستا گفت زمین لرزه بامداد امروز 21 میلیون تومان به آثار باستانی خواف خسارت وارد کرد. وی افزود: براثر این زمین لرزه ایوان شمالی مسجد ملک زوزن از آثار دوره خوارزمشاهیان واقع در روستای زوزن بخش جلگه زوزن و آسبادهای نشتیفان از آثار دوره صفوی واقع در شهر نشیتفان  و رباط کال جنگی مربوط به دوره تیموری واقع در بخش جلگه زوزن در خواف خسارت دیده است. لازم به ذکر است، تاکنون در سطح شهر خواف 200 اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد 89 اثر به ثبت ملی رسیده و تنها دو اثر کاندیدای ثبت جهانی هستند که شامل آسبادهای نشتیفان و مسجد ملک زوزن است. همین دو اثر در زمین لرزه 5 و چهاردهم ریشتری بامداد امروز خواف و نشتیفان، آسیب دیدند.

بر اثر این زمین‌لرزه  150 نفر مصدوم و 43 باب منزل مسکونی تا 100 درصد ویران شد.
سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت در پی وقوع این زمین‌لرزه،  بلافاصله دو گروه ارزیاب امدادی متشکل از هشت نیروی عملیاتی به محل وقوع این زمین‌لزره اعزام شدند. آقای درخشان‌ افزود: امدادگران، 143 نفر از مصدومان این زمین‌لرزه را در همان ساعات اولیه وقوع زلزله به صورت سرپایی درمان کردند و هفت نفر از آنها هم برای ادامه روند درمانی به بیمارستان خواف اعزام شدند. وی گفت: بر اثر این زمین‌لرزه در مجموع 43 باب منزل روستایی در سه روستای "نقاب"، "رزان" و "بقسانی" تا 100 درصد دچار خسارات شده‌اند .

[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٤/۱۳ ] [ ٧:٢۸ ‎ق.ظ ] [ Mobin Shahamat ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه