روستای برآباد - بخش سنگان

این روستا به دلیل قرار گیری در عرض جغرافیایی ۲۴ درجه شمالی و ارتفاع ۸۸۶ متری از سطح دریاهای آزاد فاصله از ارتفاعات منطقه دارای اقلیم گرم و نیمه خشک می باشد که خصوصیات آب و هوایی آن به شرح زیر است.

۱)آب و هوا:

میانگین درجه حرارت ماهیانه روستای برآباد حدود ۱۵ درجه سانتیگراد می باشد.میانگین گرمترین ماه سال(تیر ماه) حدود ۱۶/۲۷ درجه سانتیگراد و سرد ترین ماه سال(دی ماه) حدود ۴/۳ درجه سانتیگراد است.

به دلیل اینکه این روستا  از اقلیم گرم و نیمه خشک برخوردار است از تفاوت درجه حرارت بسیار زیادی بین شبانه روز و در طول سال برخوردار می باشد.همچنین با توجه به این که در طی ماه های دی تا اسفند حداقل درجه حرارت مطلق روستا کمتر از صفر درجه است.امکان وقوع یخبندان و سرما زدگی در طی این مدت وجود دارد که البته عمدتا در این روستا مربوط به شب ها می باشد که درجه حرارت به حداقل ممکن آن میرسد.

در طی سالهای ۱۳۷۵ تا۱۳۸۴ میانگین بارش سالیانه این روستا حدود ۸/۲۲۰ میلیمتر می باشد.بیشترین میزان بارش ماهیانه در این روستا در بهمن ماه با ۶/۴۰ میلیمتر نازل می شود کمترین میزان بارش ماهیانه در ماه های تیر و مرداد و شهریور بدون بارندگی می باشد.بدلیل اینکه این روستا دارای اقلیم گرم و نیمه خشک می باشد نوع بارش عمدتا به صورت باران های سریع با دانه های درشت و سیل آسا می باشد.

عمده بادهایی که  روستای برآباد را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

۱-بادهای شمال شرقی (باد های صد و بیست روزه یا باد کوه ):این بادها عمدتا در طی اواخر بهار تا اواسط پاییز می وزند و از شدت زیادی برخوردار هستند.همچنین چون وزش این بادها به صورت تقریبا مداوم در طی این مدت ادامه می یافته  در گذشته در روستای برآباد آسیابادهای متعددی احداث شده است که بعضی از آنها کماکان حفظ شده اند.ضمن اینکه به دلیل اثر منفی این بادها در تبخیر منابع آبی و در فعالیت های کشاورزی این بادها به عنوان بادهای مضر شناخته شده اند.

۲-بادهای شرقی و جنوب شرقی(باد فراح):که عمدتا در فصل پاییز و تابستان می وزند و اثر چندانی در اقلیم این روستا ندارد.

۳-بادهای شمال غربی و غربی(باد نیشابور):که تحت تاثیر فعالیت های توده های غربی میوزند و چون باران آور و مرطوب بوده تاثیر مثبتی درفعالیت های کشاورزی روستا دارند ولذا به عنوان بادهای مفید در روستا شناخته می شود.این بادها عموما در اواسط پاییز تا اواسط بهار میوزند.

عواملی از قبیل اقلیم گرم و خشک و ارتفاع ناچیز از سطح دریا های آزاد  و ... باعث شده است تا اراضی اطراف روستا از وضعیت پوشش گیاهی مناسبی برخوردار نباشد.ضمن اینکه مراتع موجود اطراف روستا نیز در سالهای گذشته به دلیل حضور افاغنه و چرای بی رویه دامهای آنان از بین رفته است.از نظر پوشش جنگلی -باغات محدود  موجود  روستا در ظلع غربی آن قرار دارند که عمدتا در اراضی اطراف روستا برای جلوگیری از اثرات مخرب بادهای ۱۲۰ روزه کشت شده و انواع مختلفی از درختان مثمر همچون انار-زرد آلو-آلو و پسته و... و همچنین درختان غیر مثمر به خصوص کاج می باشد.

منابع آب مورد نیاز روستا به دلیل ضعف سفره های زیر زمینی از طریق ۲ رشته قنات  و دو حلقه چاه نیمه عمیق برای فعالیت های کشاورزی تامین می شود که روستا از این جهت با محدودیت شدیدی مواجه می باشد و به همین جهت امکان گسترش اراضی آبی موجود نمی باشد.همچنین آب شرب روستا از طریق حفر یک حلقه چاه عمیق که دارای کیفیت لازم از نظر بهداشتی می باشد تامین می شود.آب این چاه از طریق شبکه لوله به منازل منتقل می شود.

پیدایش و چگونگی بوجود آمدن مراکز جمعیتی در طی گذر زمان تحت تاثیر عوامل مختلف صورت گرفته است که مهمترین آنها عبارتند از:

۱-تامین معیشت و وجود منابع تولید از جمله آب کافی که بصورت قنات استحصال می شده است و خاک مناسب مهمترین عامل شکل گیری مراکز جمعیتی از جمله روستا محسوب می شود.

۲-واقع شدن در حاشیه یک راه مهم ارتباطی که شهرهای بزرگی را به یکدیگر متصل میکند.

۳-عوامل امنیتی-سیاسی از دیگر عوامل شکل گیری مراکز جمعیتی محسوب می شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته و نقل قول هایی که سینه به سینه به ما رسیده است حاکی از آن است که روستا ی برآباد از قدمت زیادی برخوردار است و احتمالا قدمت آن به قبل از اسلام می رسد.

در مورد وجه تسمیه روستای برآباد هیچگونه مدرک و یا سند تاریخی که قابل استناد باشد وجود ندارد و گفتگوی انجام شده با اهالی حاکی از آن است که نام روستا تا قبل از اسلام گبر آباد بوده است که این روستا در اثر زلزله کاملا تخریب می شود و مجددا بعد از باز سازی بنام برآباد به معنی بیابان آباد معروف می شود.

قرار گرفتن روستا در دشت نسبتا هموار سنگان با میسلهای متعدد و همچنین وجود گسل های متعدد در منطقه باعث شده است تا این روستا همواره در معرض حوادث طبیعی قرار داشته یاشد که دو بار این روستا در اثر زلزله آسیب دیده است.بار اول در گذشته دور وقوع زلزله باعث تخریب کامل آن شده که مجددا باز سازی شده است که تاریخ دقیق این زلزله مشخص نیست.

بار دوم در سال ۱۳۵۸ زلزله زوزن باعث تخریب تعدادی از مساکن روستا شده است که به همین دلیل ساکنین روستا هسته اولیه را که شدت تخریب در آن زیاد بوده است رها کرده و در شرق و شمال روستا اقدام به ساخت و ساز کرده اند.

/ 6 نظر / 97 بازدید
موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 731437960

واف آی تی پایگاه علمی فناوری شهرستان خواف-الیاس باکفایت

طرح تابستانی خواف آی تی را از دست ندهید.... فقط با یک درخواست سایت را تحویل بگیرید...... -تبدیل وبلاگ به وب سایت فقط 12 هزارتومان -سایت اینترنتی شروع قیمت ها از 30 هزارتومان ارزانتر از همیشه... -سایت اینترنتی و تبدیل وبلاگ به وب سایت فقط با یک درخوست -طراحی چت روم تمام امکانات فقط 30 هزارتومان -با بهترین کیفیت -20 درصد تخفیف ویژه -دارای کارت گارانتی -شرکت در قرعه کشی -سرعت و پهنای باند فوق العاده -انجام کارهای ثبت سایت و طراحی توسط خواف آی تی -قالب رایگان -ده ساعت آموزش رایگان ----درهرشرایطی درکنارتان هستیم.. باتشکر الیاس باکفایت مدیر سایت خواف آی تی www.khafit.ir 09388278266 4223752 پیشنهاد خواف آی تی:این طرح ارزانتر از بقیه ی طرح هاست. آخرین مشتری:WWW.DR90.IR

الیاس

همشهریان عزیز... فروشگاه اینترنتی میزبانی وب و ثبت دامنه خواف آی تی شروع به کار کرد .. فروش هاست و دامنه با نازلترین قیمت تبدیل وبلاگ به سایت طراحی چت روم و سایت اینترنتی ___________________ ___________________ آدرس سایت : www.khafit.ir/page/hosting با تشکر الیاس باکفایت 09388278266 برای مشاهده تعرفه ها به سایت مراجعه فرمایید.

ممنون

نفس

سلام لایکییییییییییییییی تبادل لینک موافقی خبربده

نفس

سلام لایکییییییییییییییی تبادل لینک موافقی خبربده