گزارش مختصری از شهرستان خواف

موقعیت جغرافیایی

 شهرستان خواف از شمال و شمال شرق به شهرستان تایباد، از شمال غرب به شهرستان تربت حیدریه، از غرب به رشتخوار و گناباد و از جنوب به شهرستان قائن در خراسان جنوبی محدود است. شهرستان خواف از شرق به طول 123 کیلومتر با افغانستان (ولایت هرات) دارای مرز مشترک می‌باشد. مساحت این شهرستان 9796 کیلومتر مربع است. نمای طبیعی شهرستان را جلگه و کوه تشکیل می دهد. دشت خواف در معرض وزش بادهای 120 روزه قرار دارد. این شهرستان دارای دو رشته ارتفاعات بوده یکی ارتفاعات شمال که شرقی و غربی بوده و تا مرز افغانستان امتداد دارند و جلگه زاوه را از خواف جدا می کنند و ارتفاعات جنوبی که شمالی و جنوبی بوده و جلگه زوزن را در بر می‌گیرند. ارتفاع شهرستان از سطح دریا در بلندترین نقطه 2823 متر و در پایین ترین نقطه 600 متر است. 

 1)جغرافیای اقتصادی ، دارای معادنی از جمله سنگ آهن ، گوگرد و گل سفید می باشد.

2)جغرافیای انسانی ، جمعیت شهرستان طبق سرشماری عمومی سال 1385 ، 110378 است.

3)جغرافیای سیاسی ، از سال 1368 تبدیل به شهرستان و براساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان دارای پنج شهر به نام « خواف - سنگان - نشتیفان - قاسم آباد و سلامی » و دارای چهاربخش بنامهای مرکزی ، سنگان ، جلگه زوزن ، سلامی و هشت دهستان می باشد.

 

 شرایط اقلیمی

 آب و هوای خواف گرم و خشک است. میزان گرمای تابستان 40 درجه و در زمستان 11 درجه زیر صفر می‌باشد. در فصل بهار و تابستان تقریبا از اول خرداد بادهای موسمی نسبتا شدیدی به نام بادهای 120 روزه می وزد که وزش این باد مقداری از گرمای طاقت فرسای آن می کاهد و موجب اعتدال گرما می شود. در زمستان هم بادهای معروفی می وزند مثل باد فراه که چون از سمت افغانستان وزش دارد به این نام مشهور است و نیز باد دیگری که چون از طرف نیشابور می وزد به نام باد نیشابور خوانده می شود. پوشش گیاهی منطقه پراکنده و عموما به صورت بوته های کم ارتفاع و از نوع گیاهان کویری نظیر طاق، درمنه ، قیچ ، جاز و ... می باشد. شغل اهالی منطقه عمدتا دامپروری و کشاورزی می باشد که به علت وجود بعضی معادن و به ویژه معادن پلاسری برخی از اهالی منطقه به معدنکاری روی آورده اند.

پیشینه تاریخی

 تمام جغرافی دانان عصر اسلام همچون یاقوت در"معجم البلدان"، مقدسی در "احسن التقاسیم" و حمدالله مستوفی در "نزهه القلوب" و سرانجام حافظ ابرو در "جغرافیا ی تاریخی" خواف "خواف"(khaf)را به همین شکل ضبط کرده اند. امروزه خواف وسعتی در حدود یک دهم خواف قدیم را دارد. در گذشته تربت حیدریه و بخشی از منطقه ای که اکنون در خاک افغانستان است جزء خواف بوده است. خواف از نظر پیشینه تاریخی پیش از اسلام جزیی از قلمرو پارتیان بوده و سابقه تاریخی اش به چندین هزار سال می رسد. بنا بنوشته دکتر مشکور صاحب رساله ایران در عهد باستان خواف در عهد اشکانیان و ساسانیان نیز جزء شهرهای آباد ایران بوده است که از توابع مهم ابر شهر نیشابور محسوب می شد. حاکم این ولایت را "کنا رنگ" می گفته اند. حافظ ابرو دانشمند و مورخ نامی قرن هشتم و نهم خواف را چنین توصیف کرده است: خواف ناحیه ای است مشهور که مردم بزرگ از آنجا برخاسته اند. از علما و ملوک و وزراء جد اعلای محمد مظفر شاه شجاع از خواف بوده و ملک زوزن که مدتی حکومت کرد در اواخر دولت خوارزمشاهیان از زوزن خواف بوده اند. در خواف مزارع و قراء بسیار است و کانی آهن دارد. مردم در آنجا سنی مذهبند و آب ایشان بیشتر از کاریز است. رودهای آب اندکند و درخت بسیار و ابریشم حاصل شود و از میوه همه نوع باشد به خصوص پنبه و انار نیز بسیار باشد. خواف محل عبور شاخه ای از جاده ابریشم به طول 10 هزار کیلومتر است که در قرن اول قبل از میلاد از چین و از طریق هرات به ایران وارد می شده است.

منبع : خوافی ها - نام نویسنده : محمود بلنداختر

 

/ 0 نظر / 58 بازدید